Księgozbiór


INFO
............................................................................

● tytuł: Oczy w Ogniu
● gatunek: science-fiction / postapokalipsa
● cytat na belce: Blue Foundation - "Eyes on Fire" 

OPOWIADANIE
............................................................................

Akcja opowiadania na początku rozgrywa się w futurystycznym Nowym Jorku, centralnym mieście położonym w dystrykcie o tej samej nazwie. Cały dystrykt jest otoczony wysokim ogrodzeniem, wewnątrz którego (oprócz samego NYC) znajdują się małe osady mieszkalne, zwane osiedlami robotniczymi. Są to zamknięte wioski, w których ludzie ciężko pracują, są wykorzystywani ponad siły dla dobra i rozwoju dystryktu.
W opowiadaniu główną bohaterką jest Kath Lewis, którą poznajemy, gdy mając 20 lat, opuszcza jedno z osiedli robotniczych (miasteczko Nolan) i udaje się do Nowego Jorku, ponieważ jest wytypowana przez władzę i może wziąć udział w programie studenckim.
W kamienicy, którą ma zamieszkać, zderza się z Joysem Woodem. Nie sprawia on wrażenia osoby godnej zaufania. Dziewczyną kieruje ciekawość i po krótkim czasie odkrywa tajemnicę, jaką skrywa sąsiad. Nagle jej życie bardzo się komplikuje.
Ludzie dookoła mówią o konflikcie zbrojnym na zachodzie kraju. Zjednoczeni forsują Ogrodzenie, które oddziela Wolne Niepodległe Państwo Amerykańskie od trzech niezależnych dystryktów na wschodzie. Wkrótce następuje eskalacja i dotychczasowy porządek ulega zniszczeniu. Cała kontrola sprawowana przez władze dystryktu Nowy Jork sypie się, pozostawiając po sobie gruzowisko. Nowa władza niesie ze sobą nowe zagrożenia.(źródło: tumblr)


HISTORIA ŚWIATA 
............................................................................
Historia jakiej nauczają w szkołach dystryktu Nowy Jork, rozpoczyna się wraz z rokiem 2025. To właśnie wtedy nastąpił rozpad Unii Europejskiej. W tamtym czasie Europa od kilku lat przeżywała najazdy uchodźców z krajów islamskich. Początkowo wszyscy zapewniali, że są to ludzie uciekający przed wojną, cywile, ofiary wojny między państwem islamskim, a resztą świata. Ludzie jednak przeczuwali, że imigranci nie wróżą nic dobrego. W roku 2025 nastąpiło ostateczne przejęcie przez islamistów kontroli nad Europą. Prawie w każdym kraju, na wysokich stanowiskach zasiedli ludzie z kręgów islamskich. Ostatnie państwa stawiały opór do końca 2030 roku. Potem nastąpiła ciemność dla Europy.
Wydarzenia w Europie zasiały wiele niepokoju poza granicami starego kontynentu. Szczególnie sytuacja w Azji oraz w obu Amerykach była napięta. Opozycje w poszczególnych krajach korzystały z zamieszania wewnątrz, jak i na świecie. Wówczas, także w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się walka o władzę. Społeczeństwo podzieliło się na dwie frakcje. Jedna chciała powstrzymać rządzących, druga ich popierała. Po trzech latach walk, sporów i buntów nastąpiła secesja, w wyniku której wiele stanów wschodnich odłączyło się od USA. Jednak władze nigdy nie pogodziły się z odłączeniem aż dwudziestu dziewięciu stanów. To wydarzenie przeszło do historii jako mnoga secesja. Według rozsiewanych przez Stany pogłosek, ofiary mnogiej secesji są znacznie większe niż te, poniesione podczas pierwszej wojny domowej. W międzyczasie trwania konfliktu, wzdłuż granicy, postawiono sięgający ponad cztery metry mur obronny. Został on dodatkowo ulepszony materiałami przeciwpancernymi oraz takimi mechanizmami technologicznymi, które powstrzymają każdego przed wtargnięciem na drugą stronę. Bariera ma chronić tereny odłączone przed atakami ze strony USA. Całość ciągnie się przez setki kilometrów od Minnesoty, przez Missouri, aż po wybrzeża Luizjany. Od tamtej pory mur przyjął nazwę Ogrodzenia.
Stany, które na stałe odcięły się od USA, połączyły się na nowo, tworząc trzy niezależne dystrykty; Indiana na północy, dystrykt Południe oraz dystrykt Nowy Jork. Pomimo niezależności i różnej polityki wewnętrznej, między trzema tworami zawiązała się ścisła współpraca gospodarcza i militarna. Podpisane zostały układy, zapewniające wzajemną pomoc w razie ataku ze strony wrogiego kraju na zachodzie, nazywanego Wolnym Niepodległym Państwem Amerykańskim. WNPA ze stolicą w Denver zdołało zatrzymać resztę stanów w formacji federalnej. Jednak secesja wprowadziła znaczne zmiany w funkcjonowaniu dawnych Stanów Zjednoczonych. Władza zaczęła coraz bardziej zmniejszać swobodę obywateli. Wraz z kolejnymi wynalazkami techniki, pojawiały się nowe sposoby kontroli drugiego człowieka. Czujność rządzących sięgała najwyższego stopnia. Nie minęło wiele czasu a WNPA przemieniło się w państwo, w którym królował ostry reżim oraz inwigilacja.
 Na czele dystryktu Nowy Jork postawiono komodora. Tytuł ten w zamierzchłych czasach posiadali jedynie członkowie marynarki wojennej. W dystrykcie Nowy Jork zmieniono całkowicie jego zastosowanie i takie miano nadaje się przywódcy dystryktu. Stało się tak za sprawą pierwszego rządzącego, pułkownika Korpusu Piechoty Morskiej. To właśnie jego rozporządzenie o zmianie nazwy najwyższego stanowiska weszło w życie na dobre. Ta funkcja w dystrykcie przekazywana jest z ojca na syna, a urząd sam w sobie jest dożywotni. Mimo dobrego zorganizowania, dystrykt Nowy Jork szybko stał się scentralizowany. Pokusa posiadania kontroli i władzy dopadła także pierwszego komodora. Wykreował on państwo, w którym tłamszony jest indywidualizm, a na najwyższym piedestale stawia się dobro wspólne. Polityka ta, w praktyce mało ma wspólnego z socjalizmem. Wraz z przełomem genetycznym władze znalazły sposób, by selekcjonować ludzi, decydować o ich przyszłości już w momencie narodzin. Tak powstało społeczeństwo odizolowanych biedaków pracujących ponad siły "dla większego dobra" oraz grupa "wybranych", której dano szansę na życie w stolicy.
Mnoga secesja odcisnęła wielkie piętno na historii amerykańskiej. Mimo, że minęło już prawie 90 lat, to WNPA nadal jest nieustępliwe. Wciąż toczy się walka między Państwem Amerykańskim, a dystryktami na wschodzie. Ostatnimi czasy ten konflikt coraz mocniej się zaognia.


.............................................................................................................................................................................

Zdaję sobie sprawę, że historia jaką prezentuję może wydać się kontrowersyjna. Wszystko jest fikcją i nie mam na celu obrażenia czyichkolwiek uczuć religijnych. 
W razie jakichkolwiek pytań nurtujących Cię po przeczytaniu tej zakładki, zapraszam do komentowania tutaj bądź bezpośredniej wiadomości os.neilwood@op.pl

5 komentarzy:

 1. Nie zła jesteś z tą historią. Czuję się jakbym czytała prawdziwą książkę o.o Wszystko jest tak profesionanie napisane, że mogłabym uwierzyć, że to działo się serio. Super wymyśliłaś z tym islamem. Jestem pod wielkim wrażeniem i tyle. Co coś napiszesz tym bardziej lubię to opowiadanie. W końcu, serio w końcu! Dzięki ci! Masz moje pokłony. Tylko proszę nie zepsuj tego, bo zapowiada się na świetną książkę czytaną przez miliony ludzi, ale pamiętaj, że ja byłam ta pierwsza, najlepsza, która od razu pokochała twoją historię <3 !

  opowiadanie kasyczi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wrócę tu jutro i wszystko nadrobię, gdyż miałam straszne zaległości na innych blogach i dzisiaj już nie mam siły komentować, a chcę, żebyś zrozumiała co ja przeżywam czytając twoje dzieło <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie potrzebuję pokłonów, nic z tych rzeczy :D Ale bardzo miło mi czytać te słowa! Bardzo pięknie dziękuję za motywację do dalszej pracy! :)

   Usuń
 3. No, pomysł bardzo na czasie i wydaje się dopracowany. Ciekawa jestem, jaka będzie w tym całym bałaganie rola Twojej bohaterki. Ale naprawdę duży plus za pomysł. Być może to historia prorocza! :D Oby nie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. brzmi całkiem ciekawe. co prawda początek jest dosc kontrowersyjny, ale wymyslilas to wszystko dosc dokladnie (ciekawa jestem, co sie dzieje z Europa) i widac, ze rozplanowalas tlo, panujacy porzadek, co w tego typu tworczosci jest podstawa. Z pewnoscia niedlugo zabiore sie za czytanie

  OdpowiedzUsuń